SFD:

SFD-SK

Deň slobodného softvéru v sobotu 17. septembra
Pozývame Vás na Deň slobodného softvéru (Software freedom day), ktorý sa uskutoční v sobotu 17. septembra po celom svete, vrátane Bratislavy.

So slobodným softvérom sa stretávame každý deň, často bez toho, aby sme o tom vedeli. Veľa rôznych zariadení u Vás doma je softvérovo vybavených voľným operačným systémom Linux. Napríklad rôzne set-top-boxy, DVD prehrávače, wifi routre či televízory. Aj väčšina webstránok používa ako server Apache a určite je všetkým známy najpopulárnejší webový prehliadač Firefox, ktorý takisto patrí medzi voľne dostupné softvéry. Príkladov je oveľa viac. Väčšina ľudí si ale fakt, že využíva slobodný softvér, ani neuvedomuje.

Preto sa každoročne po celom svete koná Deň slobodného softvéru, ktorý má poukázať na existenciu a výhody slobodných programov. Počas dňa predstavíme rôzne známe slobodné programy (Linux, Firefox, OpenOffice, mplayer, Gimp), menej známe programy (Gnome, KDE, Openshot, ...) ako i serverové programy (Apache, PHP, MySQL, ...). Budeme rozdávať DVD s rôznymi slobodnými programami, odpovedať na otázky, ako i ponúkať doplňujúce informácie.

Tohtoročný deň slobodného softvéru je výnimočný: v sobotu bude 20. výročie Linuxu, jedného z najúspešnejších slobodných programov. Pri tejto príležitosti bude slávnostné sfúknutie sviečok oslávenca o 16:32.

V Bratislave sa Deň slobodného softvéru uskutoční 17. septembra 2011 (sobota) od 10h do 18h na Námestí SNP v Bratislave.


CategoryTeam2011

SFD: 2011/Slovakia/Bratislava/SFD-SK (last edited 2011-09-15 10:22:17 by FredericMuller)